DERS: Bayoloci

KEANOU: Kan

ÖRTMEN: Erdem BeyHÜMŞİT: Cenk Sevgili arkadaşlar biliyorsunuz ki biyoloji or bayoloci dendiğinde akla ilk gelen sıvı kandır. Bu nedenle bu ilk dersimizde sizlere kandan bahsedeceğim.
Kan, çok sevdiğimiz ve tasvip ettiğimiz bir sıvımızdır. Tıpkı su ve diğer sıvılar gibi o da konulduğu kabın şeklini alır.
Zaten kanın sıvı olduğunu buradan anlarız.
Kan asıl itibariyle yediğimiz yemeklerin sıkılmış halidir. Çünkü biz yemeklerimizi kendimiz için yediğimizi sanırız ama aslında vücudumuzda yaşayan çok küçük canlıların yemeleri için yemek yeriz. E onlar da koskoca yemekleri yiyemedikleri için ancak kanımızın içinden emerler.
Bu canlıların bir kısmına emzin denir.
Herkesin kanı kendi vücudunda bulunur.
Kan vücudumuzda dilediği gibi dolaşabilen tek organımızdır. Diğer iç organlarımız kanımız gibi sıvı olmadıkları için vücumuzda ordan oraya akamazlar. Kanımız vücudumuzda akarkene aslında hep dışarı çıkacak bir delik aramaktadır. Ancak derimiz çok sağlam ve deliksiz olduğu için kan dışarı çıkamadan derimizin altında çalkalanmaya devam etmek zorunda kalır.
Eğer bir ekmek bıçağıyla boğazımızı parçalarsak, kanın hemen büyük bir sevinçle dışarı fışkırdığını görürüz. Ama bizi kan tuttuğu için boğazımızı parçalamayız. Kanımız sanılanın aksine kırmızıdır.

Yeşil olan örümcenlerin kanıdır, bizimki diğil. Kanın içinde yalnızca emzinler bulunmaz: Alyıvırlar ve akyıvırlar da kanımızda bulunan minik şirin canlılarmızdır. Bunlar bütün gün kanın içinde yüzerek oyunlar oynar ve birbirlerne kan sıçratırlar. Eğer bir mıktar kanı mikroskop altında incelersek, alyıvır ve akyıvırların tatlı oyunlarını rahatlıkla görebiliriz.
Sadece içimizde yaşayanlar değil, dışımızda yaşayan pek çok hayvan da kanımızı içmeyi çok sever. Örneğin sivri sinekler, bıraksak kanımızı bi dikişte bitirene kadar içerler. Vampirlerse tamamen hayal mahsulüdür. Aslında öyle bişiy yoktur. Bütün insanların kanı birbiriyle aynı değildir. Kanlar çok garip gruplara ayrılırlar. Bu nedenle kan grubu derken kanguru bu şeklinde anlaşılarak kötü espirilere vesile olular.
Ayrıca bazı insanların kanları pozitif, bazılarınınki ise negatiftir. Kanları pozitif ya da negatif olan iki insan, psikolojik ve duygusal açıdan birbirlerini iterler. Eğer birininki poztif, diğerininki negatif olursa birbirlerine aşık bile olabilecek kadar çekerler.
İşte bu şekilde birbirlerini iten insanlar arasında kan uyuşmazlığı var denir. Kan hakkında ilk dersimizde bu kadar bilgi yeter.
Daha fazla bilgiyi ilerleyen biyoloji derslerinde vermeye çalışacağım. Zira kan öyle bir dersle anlaşılacak kadar basit bi sıvı diğildir. O hemen anlaşılabilen sıvı, sudur. Bi dahaki dersimize gelirken herkes küçük bir çakı getirsin. Sizlere bi sürpirozum olacak. Hadi bakiyim iyi dersler sevgili çocuklar.

cenkErdem

0 yorum :

Yorum Gönder