DERS: COĞRAFYA

KONU: ÜLKEMİZ

ÖRTMEN: MÜDÜR CENK BEYTEPEŞİR: ERDEM Aferin hep böyle durursanız güzel bir sömestir geçiririz, kediler sizi.
İçinde yaşadığımız ülkelere Türkiye denir bunu hepimiz biliyoruz. Bilmediğimiz ya da sizin bilmediğiniz şey ise şu: Ben adamın gözünü oyarım.
Etrafımızda yaşayan ülkelere de komşu denir. Bunların derdi gülü, üç hatta zaman zaman dört tarafı denizlerle çevrili ülkemize laga luga etmektir.
Fakat coğrafi açıdan tırsık oldukları için bişi yapamazlar, korkmayın. Dört tarafı ülkelerle çevrili yerlere Karadeniz denir. Karadeniz'ler dalgalı olup adamı rahat rahat yüzdürmezler. Kafaya şak şuk dalgalar çarpar aptala dönersiniz.

Böyle denizlerde yapılacak en iyi şey dalga kaydıraçı oynamaktır. Fakat mayo içine kum kaçar bilesiniz. Bakınca tepesi beyaz olan şeyler dağdır. Ülkemizde çoktur bunlardan. O yüzden bol bol ihraç ederiz.
Eskiden dümdüz olan İrlanda sayemizde bayağı engebeli hale gelmiştir. Dağlar genelde çok yüksek olurlar. Yürüyerek tepelerine çıkmak çok zor ve saçma bir şeydir. Bazı zırzoplar yanlarına halat alıp onların tepesine çıkmakta ve orda birikmiş olan karları aşağı yuvarlamacılık oynamaktadırlar.
Bu tür karlara ben genelde çığ derim. Ülkemizin düz bölgeleri de vardır. Bu tür düzlüklere tarla denir. Tarlalar genelde çiftlik evlerinin yanına kurulurlar ki biçmesi kolay olsun. Düz oldukları için bakınca bayağı ilersi gözükür. O gözükene de ufuk çizgisi denir ama çizgileri matamatik dersinde öğretecem.
Tarlaların kenarından boşa akan sular deredir. Onların doğadaki görevi şapşal balıkları toplayarak denize götürmektir.
Fakat balıkları toplarken bu dereler bir miktar da toprak akıtırlar. Bu topraklar denize girmedikleri için denizle bağlantı noktasında birikirler ve delta adını alırlar.
Dört tarafı kozalaklarla çevrili ağaçlıklara, güzel coğrafyamızda orman denir. Bu kozalaklar yuvaları olan ağaçlardan, rüzgar yüzünden düşüp öldükleri için ormanlar genelde sıradağ diplerinde mevzilenmişlerdir. Oralar esmez. Ormanları oluşturan ağaçlarda zamanla rüzgar ve suyun etkisiyle oyuklar oluşur. Bu oyuklara mağara denir. Yer yer kilometrelerce uzunlukta olan bu mağaralar içlerinde sarkan ve dikenleri barındırırlar. Buzlaşmış suların etkisiyle tavandan sarkan bu doğa harikalarına sarkan, yerden çıkıp aniden ele batanlarına diken denir.
Bir gün beraber Çamlıca'ya gideriz orda hepsi var gösteririm. Ayrıca beş tarafı parmaklarla çevrili olan doğa harikasına da şaplak denir. Dağalın kırmiim bacaklarınızı.

0 yorum :

Yorum Gönder