12.12.2008

Total Eklipsi

DERS: Sağlık ve İlk Yardım

KONİ: Boğulma

ÖRTBİLİP: Operatör Dr. Erdem BeyUMBERT: Cenk Kesin! Örtmenniz geldi. Sen! Arkadaki! Çıkar o hayvanı ağzından. Ne biçim sınıf bu bööle. İlk dersimizde boğdurmayın kendinizi bana... Neyse sessizlik sağlandığına ve ders sonuna kadar aynen korunacağına göre artık başlayabiliriz:

Bu ilk dersimizde sizlere insanların sık sık başına gelen ve genelde ölümle sonuçlanan bi olaydan bahsedeceem. Tahtada da yazdığı gibi konumuz boğulma... Biz insanlar nefes alarak yaşayan canlılarızdır. Bu nefesi havadan alırız. Havada hepimize yetecek kadar nefes mevcuttur. Yeter ki almasını bilelim ve israf etmiyerek kendimize yetecek kadarını alalım.
Dünyamızdaki havanın yüzde 90 ına yakın bölümü nefesten oluşur. Nefesimizi, ağzımız ya da burnumuz yoluyla alır ve şişmiyelim diye aldığımız kadarını aynı yolla hemen geri veririz. Peki madem verecez niye alıyoz bu mereti? İşte halk arasında boğulma, tıp dilinde ise Total Eklipsi denilen olay burada devreye girer. Yani eğer nefes alıp vermezsek boğuluruz.
İlk insanların ömrü bu nedenle çok çok kısa sürmüştür: Kimisi nefes almayı akıl edememiş, pek çoğu da nefes almayı bulmuş ancak vermeyi akıl edemedikleri için şişip infilak etmişlerdir. Dolayısıyla, gerçekte boğulmanın tek tedavisi nefes almak ve hemen vermektir.
O halde günümüz modern insanı nefes alıp vermeyi çözdüğüne göre neden hala boğulma tehlikesiyle karşı karşıyadır? Günümüzde insanlar ancak başka insanlar tarafından boğulmak istendikleri zaman bu tehlikeyle karşı karşıya kalırlar. Başka türlü bi insanın boğulması mümkün değildir.
Boğulma dediğimiz olay, bir insanın nefesinin geçiş yolu olan boğazının, başka bir insan tarafından eller yardımıyla sıkılarak kapatılması sonucu gerçekleşir.
Ancak bi insanı boğmak sanıldığı kadar kolay değildir. Karşısındakini boğacak kişinin yeterince güçlü, kuvvetli ve etine dolgun bir insan olması gerekir. Aksi halde girişimi boğulacak kişi tarafından yarıda kesilecek ve büyük ihtimalle de tekmeyi beynine yiyecektir. Bir de karşılıklı iki insanın aynı anda birbirini boğma girişimi olabilir ki bu olaya da tıp dilinde kısaca boğuşma adını veririz.

Dilerseniz biraz da boğulmanın tıptaki tedavisinden bahsedelim: Boğulmak üzere olan kişinin yanında onu kurtarmak üzere bir üçüncü kişinin bulunması şarttır. Bu kişiye ise tıpta doktor adı verilmektedir. Ancak siz de halk arasında dolaşırken, başka biri tarafından boğulmak üzere olan birini görebilirsiniz.
İşte bu durumda siz de bir doktor gibi davranarak o kişiyi kurtarabilirsiniz. Nasıl mı? İşte bununla..
Çocuklar bu gördüğünüz şeyin adı vazodur. Vazo, Ortaçağ Avrupasında bir papaz tarafından bulunup kullanılmaya başlanan bir cihazdır. Karşısındakini boğmak üzere olan kişinin beynine bu cihazı kuvvetlice eklediğinizde, yapmakta olduğu işi bırakarak yere düştüğünü rahatlıkla gözleyebilirsiniz.
Üstelik bu pratik cihazın içi son derece boş olduğundan, kullanmadığınız zamanlarda masanızın üzerine koyarak içine çiçek vesaire yerleştirebilirsiniz.
Eveet bu kadar konuşma yeter. Şimdi isterseniz vazonun kullanımını size uygulamalı olarak gösteriyim.
Evart, Humtiz ve Selraz. Bu iki arkadalınız burada mı? Güzel. Tahtaya gelin bakiim çocuklar....

0 yorum :

Yorum Gönder