26.01.2012

köpekDoğumu


DOGUMDAN ÖNCE VE 2 AY İÇERİSİNDE  DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

1 -ASLA ANNE KÖPEK ALTINA GAZETE KAĞIDI VEYA TALAŞ KOYMA ÇARŞAF GİBİ İNCE BATTANİYE ÖRTÜ SERME

2- anne köpeğin altına 4 metre kare ölçülerinde kalın toplayamayacagı halıfileks  koy bunuda 15 günde bir değiştir, anne yavruladıktan sonra halının etrafını bir şekilde çevir yavrular dagılmasın halıdan dışarı çıkmasın engelle

3- ASLA ANNEYİ BAHÇEDE TOPRAK ÜZERİNDE DOĞUM YAPMASINA İZİN VERME

4- anne köpeği  dogumdan sonra üç gün içinde yıka kurala kurulanmış şekilde yavruların yanına gönder.

5- anne köpeğe sürekli yiyeceği mama ve temiz yemek artıklarını mamaya karıştıracak şekilde verebilirsin.

-- yavruları ısıtmak için kesinlikle yakın yerlere ısıtıcı koyma yavruların solunum yolları kurur ve ölebilir

6- anne için sürekli yogurt - süt ve temiz su bulundur bunlar yavrulardan uzakta dursun döküldüğünde yavrulara zarar vermesin

anne sürekli olarak yattıgı yeri temizleyecektir bu durumda yavrular gazetenin altında kalacak memeye ulaşamayacaktır. 

battaniye ve çarşaf şeklindeki malzemelerde aynı şekilde annenin altında toparlanıp yavrunun bu malzemeler arasında boğulmasına memeye ulaşmasına engel olacaktır.  
ilk  üç saat içinde beslenemeyen yavrular ölecektir. 

yine bahçede dogum yapan anne yeri kazarak sürekli yer açmaya çalışacak bu arada etrafa dağılan kumlar veya talaşlar yeni dogan bebegin solunum yollarını tıkayarak ölümüne sebep olacaktır.
betonda doguran yavrularda kış mevsimi ise yine soguktan donup ölebilirler

7- sürekli her yıl damızlık olarak kullanılan anne artık yavru büyütmekten bıkmıştır  bilinçli şekilde yavruları burnuyla iterek beslenmelerini engeller ve yavruları öldürür. yavruları fırsat buldukça annenin memesi önüne koy sıkça kontrol et

8- anne insanların yavrularını sevmesini kıskanır  ve yavruların üzerlerine yatarak yada burnu ile iterek yavruların beslenmesini engeller öldürür.

9- anne iyi beslenmediğinden süt yapmak için bazı yavrularını yiyerek beslenir ve yavru sayısını azaltır.

10- anne köpek barınagı temiz tutmak için yavruların kakasını yiyerek barınagı temizler asla bunun için anneyi azarlamayın kızmayın.

11- ölen yavru var ise asla anneye yakın bir yere gömmeyin anneden uzak yerlere gömün anne ölümü kabullenmez gömülü yerden yavruyu çıkartabilir.

12- yavrular genelde 25 günlük olunca bagırsakları kurtlanmıştır en geç 30 günlük olduklarında eczaneden kontil parazit şurubu al ve yavruları üç gün parazitlere karşı aşıla aksi takdirde yavrular parazit zehirlenmesinden ölecektir.
Bu kaçınılmaz bir gerçektir parazit şurubu kullanırken 4 lük bir şırınga al iğnesini iptal et şurubu şırınganın 2. büyük çizgisine kadar çek yavruya agızdan ver bunu üç gün tekrarla 15 gün sonra bir daha tekrarla asla şırınganın 2. büyük çizgisini daha fazla geçme aslında kullandıgın bir zehirdir fazlası yavruyada zarar verecektir. 

ilk aşılar için 45 günü geçirme mutlaka veteriner hekimden yardım iste bir hastalık gelir tüm yavruları öldürür. aynı şekilde anneyide parazitlere karşı aşıla

13- yavruların yanına her gelişinde elini yıka ayakkabılarını değiştir dışardan gelen başka köpek sahiplerine ve ziyaretçilerede aynı şekilde temizlik kurallarına uymasını sağla .

14- yavrular 50 günlük olduklarında sahiplendir yoksa evin içerisi kaka kokusundan girilmez olacaktır anne artık dişleri çıkan köpekleri emzirmek istemeyecek kaçacaktır.

15- yavrular 50 günlük olduktan sonra anne köpek yediklerini kusar ve yavruları normal yemege alıştırır yavru köpekler annesinin kustuklarını yer buna engel olma bu katı yemek yemeye hazırlıktır.

kaynak

2 yorum :

Adsız dedi ki...

aklımda kalanlar :
anne önce yavrusunu öldürmeye çalışıyor
öldüremezse canlı canlı yemeye çalışıyor
o da olmazsa kakasını yiyor
kakasını yedikten sora kusuyor
yavrular da kusmuğu yiyor.

biraz iğrenç bir süreçmiş :S

LoLLa dedi ki...

Adsiz'iM evet ama daha cok enteresan bi surec trajediden dogan dogal seleksiyon :s

Yorum Gönder